AB Kıbrıs Rumları üzerinden Gazze’ye el atıyor

Fileleftheros’un haberine göre, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin görüştüğü, İsrail başta olmak üzere bütün muhataplarının Gazze’ye denizden ulaştırılacak insanî yardımın kim tarafından devralınacağı ve Filistinlilere nasıl dağıtılacağı konusunda endişe belirtiyor.

İnsani yardımların 7 Ekim öncesinde de, önce Hamas, daha sonra da Filistinlilerin eline geçtiğinden şikâyetçi olan İsrail’in Güney Kıbrıs’tan Gazze’ye deniz koridoru açılmasından kaygı duyduğu belirtildi.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın, Gazze’ye insani yardım için deniz koridoru açılması halinde deniz yolu ulaşım araçlarını temin edebileceğini bildirdi.

Miçotakis, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Gazze’deki Siviller için Uluslararası İnsani Konferans”ta yaptığı konuşmada, bölgede son günlerde tırmanan gerginliğin kendisini endişelendirdiğini ifade etti.

Yunanistan’ın askeri bir uçakla Gazze’ye ulaştırılmak üzere Mısır’ın El Ariş Havallimanına 6 Kasım’da insani yardım gönderdiğini hatırlatan Miçotakis, ülkesinin Sina Yarımadasına yakın olması dolayısıyla Gazze’ye güneyden gidecek insani yardım için desteğe hazır olduğunu belirtti.

Miçotakis, “(Güney) Kıbrıs’la da bir denizyolu oluşturmak üzere görüştük. (Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos) Hristodulidis’in Gazze’ye daha çok insani yardım göndermeye yönelik söylediklerini tamamen destekliyoruz. Bu miktarda yardımı ancak bir gemi taşıyabilir.” dedi.

En zor boyutun güney Gazze’ye uygun bir yol belirlenmesi, gerekli liman altyapısının hazırlanması ve bu yolun güvenliğinin sağlanması olacağını ifade eden Miçotakis, bunun için tüm ilgili tarafların işbirliği yapması gerektiğine işaret etti.

Başbakan Miçotakis, “Bu şartlar sağlanırsa Yunanistan, bu plan için deniz yolu ulaşım araçlarını temin etmeye hazırdır ve başta bölge coğrafyasını çok daha detaylı bilenler olmak üzere tüm tarafların lojistik yardımını da bekleyecektir.” diye konuştu.

Filistin Devletinin kurulmasının bölgede uzun vadeli barış için ön koşul olduğunu vurgulayan Miçotakis, bu sonuca giden tek yolun da iki devletli çözüm olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x